En-Popüler-Arama-Motorları
/

En Popüler Arama Motorları

SEO ve arama motorları derdemez birçoğumuzun aklına Google gelse de aslında sayısız arama motorunun faaliyette olduğu ve bir kısmının da neredeyse Google ile yarışacak kadar aktif kullanıldığını söylemekte fayda var. Tabii Google’ın da global düzeyde tanına bir arama motoru ve endüstri devi olduğu gerçeğini de atlamamak gerek.

Google, en büyük ve en iyi bilinen olsa bile, tek seçeneğiniz olduğu anlamına gelmez. Google'ın kullanıcı verilerini hem kendi hem de üçüncü tarafların kullanımı için izlediği bilindiği için, insanların alternatif bir arama motoru kullanmayı tercih etmelerinin temel nedenlerinden biri, gizliliğin artırılmasıdır.

Alternatif arama motorları hakkında düşünmeye başlamadan önce, kendinize bir arama motorundan ne istediğiniz hakkında bazı sorular sorun:

  • Google dışındaki en iyi arama motoru hangisidir?
  • En güvenli arama motoru hangisidir?
  • Gizlilik için en iyi arama motoru nedir?
  • Hangi arama motoru en iyisidir?

1. Google Arama Motoru - %92

Hiçbir kral sonsuza dek hüküm sürmedi! Ancak Google, 2020'de hala küresel arama pazar payının %90'ından fazlasına sahip olan bir arama motoru devi olmaya devam ediyor. Google, kuşkusuz, kullanıcı katılımı söz konusu olduğunda arama motoru alanındaki diğer tüm rakiplerin üzerinde bir platform. 

Google’ın başarısı için belirleyici faktör, kullanıcılara en alakalı sonuçları ve bunun ötesinde benzersiz kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi enhızlı getiren algoritmadır.

2020'ye gelindiğinde Google’ın öncelikleri önemli ölçüde değişti. Artık aramaları kendi yararlarına tutmaya daha fazla odaklanıyorlar. Google'ın saf organik SERP sayfası geçmişte kaldı. Reklamlar, Bilgi Grafiği, Harita Paketi vb. gibi Google SERP özellikleri, SERP'de birinci sıralara yerleşti ve web sitelerinin daha önce olduğu gibi aynı görünürlük elde etme şansı kalmadı.

Kullanıcı verilerinin büyük ölçekte para kazanması, Google için bir reklam platformu olarak kişisel bir kaymaya neden oldu. Ne kadar çok kişiselleştirme tercih ederseniz Google'ın sizden o kadar fazla kullanıcı verisi toplayacaktır. Dolayısıyla, gizlilik konusunda endişeleriniz varsa Google en azından 2020'de sizin için ideal arama motoru değildir.

Yüzyıllar boyunca imparatorluklar yükseldi ve beraberinde de düşüşe geçti. Google, şovu web sitelerine kredi vermeden ve verilerini paylaşmadan önce kullanıcının onayını sormadan yayınlamaya devam ederse, Google’ın en çok kullanılan arama motorları olarak her yerde bulunma süresi kısa ömürlü olabilir.

2. Bing Arama Motoru - %2.39

Microsoft / Bing, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olma özelliğine sahip. Kullanımı kolay, güzel günlük arka plan fotoğrafları ile daha görsel bir deneyim sunar. Bing, sonuçları üzerine getirilerek sesli olarak önizlenebilecek büyük küçük resimler olarak görüntülediğinden video aramaları için mükemmeldir.

Tıpkı Google gibi, Bing de para birimi dönüştürme, çeviri ve uçuş takibi gibi dahili özelliklerle dolu ve bu da onu küresel pazarda kendi başına tutan çok yönlü bir araç haline getiriyor. Bing Web Yöneticisi Araçları ile ilgili ayrıntılı kılavuzu okuduktan sonra arama motoru hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bing'in toplam pazar payının sadece %2.39’una sahip olması, Google’ın %92'lik payını geçmesinin uzun zaman alacağı anlamına geliyor. Ancak, Bing tarafından sunulan SERP özellikleri söz konusu olduğunda, Google'ı yendiği birkaç alan var.

Yerel Arama Sonuçları: Bing'deki yerel arama sonuçları son derece özelleştirilebilir ve göze gayet de hoş geliyor. Sıradan bir arama terimi “yakınımdaki restoranlar” size filtrelemek için birçok seçenek sunar. Buna ek olarak, Bing Mobile uygulaması kameranızı kullanarak yerel işletmeleri bulmanıza yardımcı olacak 360 özelliğini sunar.

Görsel Arama: Bing Görsel Arama, Google'da bulabileceğinizden çok daha gelişmiş ve organizedir. Kullanıcılara çok fazla bilgi ve fotoğrafları filtrelemek için daha birçok seçenek sunar.

Video Arama: İlginçtir, Bing'de görüntülenen videolar çoğunlukla Google'a ait olan YouTube'dan. Ancak Bing'in videoları sergileme şekli, videoyu Google'ın üzerinde bir kesim haline getiriyor. Video arama sonuçları küçük resim ızgaralarında görüntülenir ve kullanıcılar SERP ortamında video izleyebilir.

Bağlantılar ve İçerik: Bing algoritmalarının bağlantı sayısını saymaktan ziyade kaliteyi bulmaya ve sergilemeye daha fazla odaklandığı iyi biliniyor. Bing, içeriğin birinci sınıf olması koşuluyla siteleri çok az kaliteli bağlantıya göre sıralar.

Son rakamlara göre, bu özellikler Bing'in ABD'deki arama motoru pazarından daha büyük bir pay almasına yardımcı oldu. Oberlo, Bing'in ABD arama pazarında %6,11'lik bir paya sahip olduğunu ve bu da Microsoft'un sahip olduğu arama motorunun sürekli ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

En Popüler Arama Motorları

3. Yahoo Arama Motoru - %1,64

Yahoo'nun pazar payı 2001'de %36,7'den 2020'de %1.64'e düştü. Yahoo arama motoru şimdi Bing tarafından destekleniyor, bu da Yahoo'nun Bing'in gösterdiği sonuçları verdiği anlamına geliyor. İlk zamanlarda Yahoo, bilgilerin manuel olarak girilmesini gerektiren bir arama dizini gibi çalışıyordu. Ancak, 2001 yılında Yahoo, Inktomi'ye aranabilir endeksini ve daha sonra da 2002'de Google'ı paylaşmak için yaklaştı. İlginç bir şekilde, Yahoo 2003 yılında AlltheWeb ve AltaVista arama motorlarına sahip olan Overture Services, Inc.'i satın alana kadar kendi dizinine sahip değildi.

İlginçtir, Yahoo, 2003 yılına kadar Google Arama Platformu'nu kullanıyordu; sonradan, ikincisinin büyüyen bir tehdit olduğunu keşfetti. 2002'de Yahoo tarafından Google'ı satın alma girişiminde bulunuldu. Ancak, satın alma maliyetiyle ilgili olarak 1 milyar dolar olan bir iç anlaşmazlık vardı. Google'ın fiyatı 3 milyar dolara düştü ve bu da 21. yüzyılın en büyük kaçırılmış fırsatı olarak kayıtlara geçti.

Firefox için varsayılan arama motoru olan Yahoo ile ilgili en güzel şeylerden biri, sadece bir arama motorundan çok daha fazlası olması. Yahoo’nun web portalı e-posta, haberler, online alışveriş, oyunlar ve daha fazlasını ve tek bir yerde çok yönlü bir kullanıcı deneyimi sunar. Flickr, Yahoo Answers ve Yahoo Finance ile entegrasyonu, daha iyi görüntü sonuçları ve çeşitli konularda çok miktarda bilgi sunması anlamına gelir.

4. Baidu Arama Motoru - %1,1

Çin'de Robin Li tarafından kurulan Baidu, Google ile birçok benzerlik taşıyor. Baidu, hükümetin tüm Google ürünlerinde popüler olarak Büyük Güvenlik Duvarı olarak bilinen belirsiz bir abluka koyduğu için Çin vatandaşları için en ideal arama motorudur.

Şu anda Baidu'nun Çin'de %63,56 pazar payı var; bu da Google'ı ve Sogou ve Shenma gibi diğer Çin menşei arama motorlarını geride bırakmasını sağlıyor. Robin Li, 1996'da Google’ın PageRank’ine benzer bir algoritma kullanan RankDex adında bir arama motorunu hayata geçirdi. Larry Page'in Li'nin RankDex'te konsepti uygulamaya koymasından iki yıl sonra PageRank algoritması için patenti aldığını belirtmek gerekir.

Google gibi Baidu'nun da minimalist bir ana sayfası var. Ancak, geliştirilme döneminde Google'ın aksine, Baidu reklam alanlarını 2004'te olabildiğince çok satıyordu.

Buna ek olarak, Baidu AI ve ses destekli arama da yapıyor. 2019 itibariyle, Baidu DuerOS ses asistanının popülaritesi sayesinde ayda ortalama 2,37 milyar sesli arama gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda 1.1 milyar global mobil kullanıcısı var ve Çin'deki internet kullanıcılarının %90'ından fazlası Baidu'ya güveniyor. Son rakamlara göre, Baidu'nun günde 174 milyon aktif kullanıcısı mevcut.

5. Yandex Arama Motoru - %0.54

Dünya çapında en popüler beşinci arama motoru olan Yandex, Rusya’da arama motoru pazar payının yaklaşık %46.83’ünü elinde tuttuğu için ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkede 1. sırada ise %50.06’lık bir oranla yine Google geliyor. Dünya çapına bakacak olursak da Yandex’in arama motoru pazarındaki payı %0.54. 

Google'dan çok daha önce Arkady Volozh ve Arkady Borkovsky, 1993 yılında bir web arama motoru yazılımı fikri olarak ortaya çıkan ve daha sonra Yandex (Yet Another Indexer) adını alan bu arama motoru için söylenebilecek başlıca şeylerden biri de birçoğumuz için Google ne ise Ruslar için de Yandex o olduğudur.

Tarihe baktığımızda Yandex, reklam satmak için para kazanılan ilk arama motoruydu. Google'ın iki yıl öncesinde 1998 yılında arama motoru sonuçları sayfasında içeriğe dayalı reklamlar yayınlamaya başladılar. Yandex, pazar payı söz konusu olduğunda ABD'li mevkidaşı Google ile çok yakın bir rekabet içerisindedir. Rus Arama motoru pazar payı Google ile Yandex arasında aşağı yukarı eşit oranda yayılıyor.

Mail.Ru arama motoru gibi diğer rakipler, iki dev arasındaki rekabet nedeniyle neredeyse yok sayılmaya devam ediyor.
Yandex, Google'a çok benzer bir hizmet sunar ve web sitelerini, resimleri, videoları ve haberleri kullanıcı dostu bir düzende arayabilirsiniz. Mobil uygulamalar, haritalar, çeviri, bulut depolama ve daha fazlasını içeren ek özelliklerle Yandex, daha temiz bir arayüzle aynı işlevsellik sunuyor.

6. DuckDuckGo Arama Motoru - %0.44

DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliklerine değer veren popüler bir arama motorudur. Minimum sayıda reklam ve sonsuz kaydırma ile çok temiz bir arayüze sahip olduğu için de kullanıcı deneyimi güzel ve akıcıdır. Kesinlikle sıfır kullanıcı takibi vardır ve etkinliğinizi gizli tutmak amacıyla tarayıcınıza DuckDuckGo’nun uzantısını eklemeniz bile mümkün.

Verilerinizin gizliliği konusunda endişeleriniz varsa, DuckDuckGo kullanmanız gereken arama motorudur. 2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından kurulan DuckDuckGo, kar amacı gütmeyen bir arama motoru olarak adını almıştır.

Google, kişiselleştirilmiş arama deneyimini USP'si olarak vurgularsa, DuckDuckGo tam tersini yapar. Google'ın, kullanıcı verilerinizden yararlanma pahasına kişiselleştirilmiş arama deneyimi sağladığı bilinmektedir.

DuckDuckGo tam olarak verilerinizi toplamaz ve sonuç olarak arama sonuçları sizin için de tanıdıklarınız için de aynı kalır.
Resmi kaynağa göre, DuckDuckGo tarafından sağlanan arama sonuçları Yahoo! dahil 400 farklı kaynaktan (algoritma) üretilmektedir: Search, Search BOSS, Wolfram Alpha, Bing, Yandex, Wikipedia ve kendi Web tarayıcısı (DuckDuckBot) ve diğerleri...

Mediarossa Dijital Pazarlama Ajansı olarak, kurulduğumuzdan beri, birçok müşterimizi yüzlerce, hatta binlerce kelimede daha görünür yaptık; web sitelerine aldıkları odaklı trafiği kat kat arttırdık. Arama Motoru Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak hemen dijital pazarlama uzmanlarımızla iletişime geçin.