gayrimenkulsektoru-pazarlama
/

Gayrimenkul Firmaları İçin Sosyal Medya ve Dijital Pazarlamanın Önemi

Gayrimenkul sektörünün ülkemizde hızla yükselişiyle, gayrimenkul arzına dair pek çok alanda ihtiyaçlar meydana geldi. Bu ihtiyaçların bir kısmı maddi, sermaye, kaliteli ürün ve işçilik anlamında önem kazanırken, diğer yandan gayrimenkul pazarlaması önem kazandı.

İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın, klasik medyanın yerini alması ile reklamcılık alanında yeni kavramlar oluştu. Yeni model pazarlama entegrasyonlarında, başta sosyal medya pazarlama ve dijital medya pazarlaması olarak güncellenmiş oldu.

Öncelikle marka bilinirliğini artırmak firmaları müşterileri karşısında yukarılara taşıdı. Bu sayede firmalar küçük bir gruba tanıtım yapmak yerine çok büyük kitlelere tanıtım yapma imkânı elde edebilir hale geldiler.

Ancak internet fırsatları, firmalar için kurumsal hayatlarında sınırın biraz dışında olması sebebiyle: İnternette güvenilir olmayan korsan kimlikli kişilerin varlığı, denetimsiz bir ortamda firmaya ait bilgilerin güvenilirliği endişesi gibi çeşitli sebepler gündeme getirilerek firmaların bu alanda ki aktivitelerinin önün de bir engel oluşturdu.

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal Medya Pazarlaması

Bizim tarafımızdan (dijital pazarlama uzmanları olarak) bakıldığında ise, reklamcılıkla ilgili argümanlar bir araya getirildiğinde internetin riskleri ve avantajları karşılaştırıldığında, avantajların riskleri alabilecek kadar yüksek olduğu bilinir.

Dijital pazarlamayı önemli kılan pek çok özelliği bulunur bunlardan birisi her ölçekte firmanın dijital pazarlama imkanlarından yararlanabilmesidir.

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından bir diğeri ise normal pazarlama sürecinde pazarlamanın başarısını etkileyecek bir ekibin işini bir uzmanla yapabilmektir. Orta büyüklükte bir şirkette muhtemelen bir pazarlama bölümü bulunur burada pek çok yetkinliğe sahip uzman bir arada çalışarak pazarlamanın etkinliğini artırır. Örneğin iç pazarlama için kullanılacak yöntem ve araçlar farklı olacaktır, dış pazarlama için kullanılacak yöntemler farklı olacaktır. Ayrıca pazarlama girdilerini ve çıktılarını takip eden, oluşturan farklı personeller olacak. Bu noktada dijital pazarlama kendi farkını gösterir ve bir ekibin işini uzman bir sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı alabilir.

Sizin yerinize internet araçları kullanarak verileri alırız, bunlardan ortaya çıkan sonuca göre bir strateji ortaya koyar ve uygularız. Genel pazarlama çok fazla istatiksel veriyi içerir ve takip edilmesi imkansızdır. Kısacası bir müşterinin reklamınız sayesinde mi yoksa arkadaş tavsiyesi ile mi sizi tercih ettiğini anlamak pek olası değildir. Aynı şekilde şirketlerin gelecek stratejileri için bu belirsizlikler olumsuzluktur. Çünkü pazarlama masraflı bir süreçtir ve çoğu zaman firmalar parasını çöpe atmak istemez. Bunun yerine net rakamlara sahip olup yanlış stratejileri uygulamadan kaldırmak ve yerine daha yarayışlı kampanyalar düzenlemek isteyebilir.

İnternetten elde edilen veriler güvenilirdir. Bu sayede kaç kişinin bağlantınıza tıklayarak size mail gönderdiğini, en çok trafiği nerelerden topladığınızı izlemek hedefe daha çabuk ulaştırır.

Neden Bir Dijital Pazarlama Uzmanı İle Çalışmalıyım? 

gayrimenkul firmaları için sosyal medya pazarlaması

İnternet özgür bir ortamdır ve çoğu zaman kurumsal hayatın dışındadır. Bu da burada bağlantıların ve akademik bilgilerin daha az önemli olduğu, pratikliğin ve aşinalığın önemini bize gösterir. Yani dijital marketing kavramı okullarda ders olarak öğretilse de internet kavramı sürekli değiştiğinden pratik bilgi vermede okul eğitimi yetersiz kalacaktır. Örneğin kullanılan yazılımların güvenilirliğini ve güncelliğini yitirmesi veya Google’da yapılacak algoritmik değişimler müfredatın sürekli yenilenmesi demek olduğundan bu eğitimler üniversitelerde verilmez.

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde çoğu holding çok uluslu ve merkeziyetsiz bir şekilde varlığını sürdürür. Bu yerelliğin tam zıttıdır. Bununla birlikte çok uluslu şirketlerde çalışan çok uluslu milletler de ortaya çıkar. Büyük girişimlerle birlikte bu yabancı sermayedarlar yatırımlarını farklı ülkelere yaparak varlıklarını çeşitlendirir. Gayrimenkul sektöründe bu tarz hareketliliği yönlendirmek dijital pazarlama ile mümkün hale getirilebilir.

Türkiye’de gayrimenkul sektörü her zaman hareketli bir alandır. İnsanlar yatırımlarını genellikle ev, araba ve arsa çeşitleriyle korumayı tercih ederler. Bu sayede bu işi yapan gayrimenkul uzmanları için pazarlama ihtiyacı meydana gelir. Pazarlamada ilan koymak ve müşteri beklemek yerine müşterinin ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek müşterileri kazanmak için önemli. Trafik çekmek ve ilanların görünmesi bir gayrimenkulun satışını hızlandıran en etkili yöntemlerdir.

− SEO ve SEM altyapısı ile pazarlama stratejisi oluşturma. Bu yöntem ile sadece sizin ilanınızla ilgilenen veya ilgilenebilecek kişileri hedef alıyoruz.

− Baştan sonra planlama- yürütme- sonuçlandırma aşamalarında kendimiz aktif rol alıyoruz. Size kalan tek şey süreci izlemek ve faydalarını deneyimlemek.

− Sosyal medyayı pazarlama aracı olarak kullanabiliyoruz.

− Google ADS pazarlamacılığından daha komplike çözümler sunuyoruz.

Bir açıdan bakıldığında dijital pazarlama uzmanı olarak internetin sunduğu nicelikli ve nitel faydalardan yararlanarak danışanlara kolaylık sağlayabiliyoruz.