450px-AdSense_Logo.svg
/

Google AdSense Nasıl Kullanılır?

Web siteler sahibi olan kişiye veya işletmeye pek çok açıdan fayda getirebilir. Siteniz ile dijital dünyada temsil edilirken bir yandan da tanınma oranınız artar. Dahası sayfalarınıza reklam vererek Google ve diğer arama motorlarında ilk çıkan siteler arasında görünebilirsiniz. Bunlar web sitesi olan herkesin bir şekilde duyduğu ve uygulamaya çalıştığı genel bilgilerdir. Peki, kişisel web site, blog sitesi veya YouTube kanalınızda, içeriklerinizin yanında Google reklamlarına yer vererek para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle son yıllarda popüler olan, internetten para kazanma yöntemleri, bu hizmetin daha fazla tanınmasını sağlamıştır. Google AdSense nedir, nasıl kullanılır, Google Adsense giriş yapmak ve sitenize reklam almak için neler yapmak gerekir? Sorularının cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

AdSense, reklam verenler ve web sitesinde reklam yayınlayıp para kazanmak isteyen kişileri bir araya getiren bir Google hizmetidir. Google, ilk kez 2003 yılında içerik hedefleme reklamcılığı (content targeting advertising) ismiyle bu hizmeti ortaya çıkardı. Bu tarihten günümüze kadar, dünyanın her yerinden içerik üreticilerinin katkısıyla gelişen büyük bir reklam topluluğuna dönüştü.

Google AdSense Giriş ve Kaydolma Yöntemi

Öncelikle Google AdSense internet adresine gidip “başlayın” butonuna tıklayın. Sonrasında istenen bilgileri ve sitenizin URL’ini girin. Google sitenizi inceleyecek ve uygun olup olmadığına karar verecek. E posta adresine gelecek bilgiler için “evet” seçeneğine tıklayın. Şimdi Google hesabınıza giriş yapın. Bulunduğunuz bölge veya ülkeyi seçin. Kullanım koşullarını okuyup kabul et seçeneğine ve sonra “hesap oluştur” butonuna tıklayın. Hesabınız açılmıştır.

Google adsense giriş

Google AdSense Nasıl Kullanılır?

Hesabınızı açıp onay aldıktan sonra nasıl reklam alacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz. Öncelikle, hesabınıza giriş yapıp sol yanda yer alan menüden “reklamlar” seçeneğini bulun. Burada “yeni reklam birimi oluştur” yazısına tıklayıp reklama isim vermelisiniz. Hizmetin en başarılı özelliklerinden biri, reklamın türünü, nasıl ve nerede görüneceğini sizin seçiyor olmanız. Yazı tipi ve rengini ayarlayabilirsiniz. Dahası, reklamın yazı ve/veya görüntü şeklinde olmasına ve boyutuna da siz karar vereceksiniz. Ayrıca sayfa içeriğiyle uyumlu reklamlar gösterilmektedir. Siteye veya içeriğe uyumlu reklam gelmediği durumda ne olacağına siz karar veriyorsunuz. Seçenekleri kaydettikten sonra size verilen kodu kopyalayıp, sitenizde ilgili alana yapıştırıyorsunuz.

Google tarafından sunulan AdSense hizmeti sayesinde, sitenizde veya kanalınıza içerik üretmeye devam ederken, diğer yandan reklamlar üzerinden ek gelir elde edeceksiniz. Google Adsense’e gidip, web siteniz ile ne kadar para kazanabileceğinizi ortalama bir değer olarak hesaplayabilirsiniz. Bu kazanç bölgeye, web sitenizin kategorisine ve sitenin aylık görüntüleme sayısına göre artıp azalabilir. Adsense kullanarak kazandığı paralar sayesinde başarısını katlayan web sitelerin öykülerini de web sitesinden okuyabilirsiniz. Tüm bunlar karmaşık geldiyse dijital pazarlama danışmanı ile profesyonel reklam süreçleri planlayabilirsiniz.