hedef-kitle-nedir
/

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, bir ürünün ya da hizmetin potansiyel müşterisidir.

Hedef kitleyi doğru saptamak ve analiz etmek, pazarlama stratejisinin en kritik aşamalarından bir tanesidir.
Basit bir örnek vermek gerekirse, hedef kitleleri şu özelliklere göre ayırt edebilirsiniz:

 • Demografik Yapı
 • İlgi Alanları
 • Hobiler
 • Satın Alma Kararları

Pazarlama stratejisi oluştururken, her ürünün ve hizmetin hedef kitlesinin farklı olabileceğini kabul etmek gerekir.

Hedef kitleyi, ilgi alanları ve içinde bulundukları demografik yapı üzerinden kategorilere ayırmaya ‘’pazar bölümleme’’ ya da “pazar bölümlendirme” adı verilir.
Etkili bir pazarlama stratejisi oluştururken birçok farklı hedef kitle belirlenebilir.

Hedef kitlenizi belirlerken aşağıdaki veri kategorilerinden yararlanabilirsiniz:

 • Demografik veriler: Bu veri grubunu kullanarak, potansiyel müşterilerinizi: yaşa, konuma, cinsiyete, gelire ve eğitim durumuna göre kategorize edebilirsiniz.,
 • Psikografik veriler: Tüketicilerin hobileri, fikirleri ve ilgi alanları da satın alma kararlarını etkiler. 
 • Hedef kitleye göre ayarlanmış pazarlama mesajı ile müşteriler ile bağ kurup, ürün veya hizmetinizin etkileşimini arttırabilirsiniz. Müşteriler, ilgi alanlarına hitap eden ya da onlarda olumlu bir duygu uyandıran bir reklam ile karşılaştıklarında; ürüne veya hizmete yönelip satın alım yapmaları çok daha muhtemeldir. Hatta tüketicilerin %77’si kişisel bir bağ kurdukları markaları tercih edip, gönüllü olarak markayı çevresine önerir.
 • Satın Alma Niyeti: Belirli bir ürünü satın almayı düşünen bir kullanıcının satın alma davranışını analiz etmek de büyük önem taşır.

Çevrimiçi pazarlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, işinizi nasıl büyütebileceğimizi görmek için etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız bizimle hemen +90 (530) 394 83 50 numaralı telefondan temasa geçebilir ya da dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 Hedef Kitlenin Belirlenmesi Neden Önemlidir?

 • Yatırım Getirisini (ROI) arttırır. Hedef kitlenin belirlenmesi, iyi bir pazarlama stratejisinin oluşturulmasının anahtarıdır; iyi bir pazarlama stratejisi de satışları arttırır. Böylelikle yatırımın geri dönüş oranı yükselir.
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama mesajının yaratılmasına yardımcı olur. Müşteriler, kendi ilgi alanları ve endişeleri ile ilgili reklamlardan daha fazla etkilenme eğilimindedirler.
 • Satış ve geliri arttırır. Marka ile ilgilenen doğru müşteri profilinin satın alma davranışını göstermesi çok daha muhtemeldir.

Hedef Kitlenizi Nasıl Bulursunuz?

 • Mevcut Müşteri Veri Tabanınıza Bakın:

Markanızı tercih etmiş müşterilerin demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına bakmak hedef kitlenin belirlenmesinde faydalı olabilir. 
Bir ürünün satışından sonra web siteniz üzerinden anket yapabilirsiniz veya sosyal medya platformları üzerinden kullanıcı deneyimleriyle ilgili sorular sorabilirsiniz.

 • Kendinizi Müşterinin Yerine Koyun:

Müşterilerinizin marka ile endişelerini, ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:
Bu ürün hangi problemi çözüyor?
Bu ürünü kim ilginç bulur?
Bu üründen en çok kim fayda sağlar?

 • Rakiplerinizin Ne Yaptığına Bakın:

Rakiplerinizin hedef kitlesiyle kurduğu ilişkilerin niteliğine bakarak, kendi hedef kitleniz ile ilgili bir perspektif edinebilirsiniz.

 • Müşterilerin Satın Alma Davranışına Ait Verileri Analiz Edin:

Google Analytics gibi araçlar ile hangi gönderinizin daha çok etkileşim aldığını; müşterilerinizin yaş, cinsiyet gibi demografik verilerini ve web sitesinde en çok hangi ürüne baktıklarını görebilirsiniz. 

Bu vesile ile hangi müşterilerinizin markanızla ve ürününüzle ilgilendiğini analiz edebilirsiniz.

Unutmayın, Mediarossa Dijital Pazarlama Ajansı olarak, kurulduğumuzdan beri yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için yüzlerce dijital pazarlama stratejisi hazırladık.

Deneyimli bir stratejist ile doğrudan bilgi almak için Mediarossa Dijital ile iletişime geçin veya +90 (530) 394 83 50 numaralı telefondan bizi arayın!