post-4
/

Sosyal Medya Kullanımı Müşteriler İle İlişki Kurmak İçin Oldukça Önemlidir

Türkiye’de Şubat 2022 itibariyle 69 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da her 100 kullanıcıdan 92’sinin Instagram, 78’inin Facebook, 70’inin Twitter, 48’inin TikTok kullandığını. İşte bu yüzden işletmenizin en az bir veya iki sosyal medya paltformunda aktif olarak yer alması çok önemli. Sosyal medyadaki görünürlüğünüze ek olarak, bu platformları pazarlama stratejinize nasıl dâhil ettiğiniz de oldukça önemli. Bugün sadece Facebook, Instagram veya Twitter ‘da var olmak bile yeterli değil. Yukarıdaki verilere devam edersek, her 100 sosyal medya kullanıcısının 20’si Discord, 13’ü Tumblr, 11’i de Reddit kullanıyor. Dolayısıyla sektörünüze ve işinize uygun mecraları, müşterileriniz ile yeni ilişkiler kurmak için kullanmadığınız sürece, yenilikçi sonuçları görme şansınız zayıflar.
Sosyal medya pazarlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, işinizi nasıl büyütebileceğimizi görmek için etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız bizimle hemen +90 (546) 902 39 48 numaralı telefondan temasa geçebilir ya da dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Müşteri ilişkileri neden önemlidir?

Birçok işletme sahibi ve pazarlamacı, pazarlama stratejilerinin her bir bileşeninin satışlar üzerinde doğrudan ve anında bir etkiye sahip olması gerektiğine inanır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu kişi ve markaların büyük çoğunluğu sosyal medyanın bu bağlamda başarılı bir yöntem olmadığını düşünür. Elbette bu, yani sosyal medya kullanımının satışları artıramayacağı anlamına gelmiyor. Magna Dijital Pazarlama olarak sosyal medya ile satışlarını arttırdığımız birçok müşterimiz mevcut, ancak ilişki kurma, müşterileri tanıma çabası bu potansiyeli arttırmada çok daha önemli. Uzun vadeli müşteriler, işiniz için tek bir satın alma yapan ve asla geri dönmeyenlerden çok daha fazlasını yapacaktır ve bu tür müşteriler istiyorsanız, onların güvenini kazanmak için zaman ve enerji harcamanız gerekecektir. Bu sebeple takipçi sayınıza odaklanmak yerine, var olan takipçilerle etkileşim kurmaya başlamak da doğru bir stratejinin önemli bir parçasıdır. Ürününüzü seven 100 hayran, sayfanızı neden beğendiklerini zar zor hatırlayan 1.000 kullanıcıdan çok daha değerlidir ve sadık kalmalarını sağlamak için birkaç gerçek yorum yeterli olabilir. Ek bir avantaj olarak, mutlu müşterilerle ilişkiler kurduğunuzda, diğer potansiyel müşterilere sizden övgüyle bahsetme şanslarını artırırsınız. Müşteriler, markalara yönelik mesajlar yerine diğer müşterilerin tavsiyelerine ve yorumlarına her zaman daha çok güvenir. Bu sebeple sahip olduğunuz mutlu müşteriler pratikte pazarlama ekibinizin birer uzantısıdır!

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyayı yeni ilişkiler kurmak için nasıl kullanabilirsiniz?

Sosyal medya pazarlamasıyla ilgili yaygın bir diğer yanılgıda, bunun yalnızca doğrudan müşterilerle konuşmak isteyen B2C şirketleri için yararlı olduğudur. Satın alma aşamasında bir karar vericiler grubu tarafından onaya ihtiyaç duymayan bireysel tüketicilere bir ürün veya hizmet pazarlamak tabi ki daha kolay. Ancak, B2B pazarlamada, tüm işletmelerdeki karar vericilerin bireysel insanlardan oluştuğunu da unutmamak lazım! Bu nedenle sosyal medya ile yeni ilişkiler kurmak tüm işletmeler ve tüm iş modelleri için mümkündür. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu şu şekilde sıralanabilir:

Satışlara çok fazla odaklanmayın

Bu noktaya zaten değindik, ancak bu yazının sağlam ve uzun süreli ilişkiler kurmakla ilgili olduğunu düşünürsek, bu konunun tekrar bahsedilmeye değer olduğunu düşünüyoruz. İnsanlar kendilerine ne zaman neyin satıldığını ve bunun amacının sadece “satılmak” olduğunu bilirler ve özellikle sosyal medyada bundan hiç hoşlanmazlar. Facebook sayfanıza veya Twitter hesabınıza bir reklam panosu gibi davranma davranışına karşı koyun ve ikna edici olmaya çabalayan satış dilinden kaçının.

Müşterilerinize ses verin

Bazı insanların interneti şikâyetlerini dile getirmek için geniş bir alandan başka bir şey olarak görmediği bir çağda, er ya da geç sosyal medyada bazı olumsuz geri bildirimler almaya mahkûmsunuz. Ancak iyi ve olumlu yanıtlar verirseniz, bu olumsuz geri bildirim, müşteri hizmetleri becerilerinizin gelişmesine yardım olur. İşletme, geri bildirim sağlayan tüm müşterilere yanıt vererek, onları gerçekten dinlediklerini ve önemsediklerini gösterir. Sadece bu da değil, yorumlarda alternatif ürünler önermek, bu müşterinin zincire bir şans daha verme şansını artırmanın akıllıca bir yoludur.

Müşterinize hizmet edin

Müşterileriniz düzenli olarak talimatlara, sorun gidermeye veya herhangi bir yardıma ihtiyaç duyuyorsa, sosyal medyada size ulaşmayı denemiş olma ihtimalleri yüksektir. Günümüzde bu davranış biçimi oldukça yaygın bir uygulama haline geldi; sosyal medya üzerinden şirketlere ulaşan tüketicilerin %52'si 30 dakika içinde yanıt beklediklerini söylüyor. Bununla birlikte, standart bir yanıt, örneğin "Lütfen 444 ... numaralı telefondan müşteri hizmetleri hattımızı arayın” şeklindeki bir cevap kesinlikle ideal değildir ve bu durum müşterilerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Bunun yerine, müşterilerinize doğrudan yanıt vermeniz ve sosyal medya aracılığıyla sorunlarının çözülmesine yardımcı olmanız çok daha doğru bir yöntemdir üstelik çözüm odaklı olduğunuzu da gösteren net bir tavırdır. Hiç kuşkusuz bu özel bir çaba bazen özel bir ekip gerektirir, öte yandan bunu iyi bir şekilde yapan şirketler genellikle son derece memnun müşterilere sahip olur.

Sosyal Medya Kullanımı Müşteriler İle İlişki Kurmak İçin Oldukça Önemlidir

Şeffaf ve doğal olmaya özen gösterin

Sosyal medya, bilgi ve müşteri desteği sağlamanın yanı sıra, markanıza logonuzun arkasındaki bireysel kişileri öne çıkarma fırsatı da verir. Çalışanlarınızla ilgili fotoğraflar ve durumlar yayınlamak, şirketinizi insancıllaştırmanın harika bir yolu olabilir. Bir şirket etkinliğine ev sahipliği yapıyorsanız, hatta ofiste ilginç bir şeyler oluyorsa, birkaç fotoğraf çekip sosyal hesaplarınızda yayınlamak için çaba gösterin. Akıllı telefonunuz varsa bu yalnızca bir veya iki dakika sürer ve takipçilerinize işinizin daha eğlenceli bir yanını göstermek uzun ve başarılı bir yol kat etmenize yardımcı olabilir.

Her zaman özgün olun!

Her şeyden önce, müşterilerinizle sosyal medyada ilişki kurmanın anahtarı özgünlüktür. İşletmenizin başarılı olmasını sağlayan kişilerin geri bildirimlerini gerçekten önemsediğiniz sürece, onlarla herhangi bir platformda bağlantı kurmakta sorun yaşamazsınız. Sosyal medyadaki varlığınız işinizi büyütmenize yardımcı olmuyorsa, istediğiniz hedeflere ulaşamadığınızı düşünüyorsanız Mediarossa Dijital Pazarlama Ajansı olarak işletmenizin gelişmesini sağlayacak sosyal medya yönetimi hizmetimiz ve sosyal medya uzmanı ekibimiz sizlere yardımcı olmak için hazır! Potansiyel müşterilerinizle tanışmak ve işletmenizi büyütmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz!