Search Searching Online Network Website Concept
/

Organik Arama Nedir?

Organik arama, kullanıcıların herhangi bir terimi ya da daha teknik bir deyişle herhangi bir anahtar kelimeyi arama motorlarına yazarak yaptığı aramadır. Organik arama sonucu ise arama sonucunda reklamlardan sonra listelenen sonuçlara verilen isimdir. Bu sonuçlar SERP adı verilen Arama Motoru Sonuç Sayfasında görünür. 

2019 yılında yapılan bir araştırma, İnternet sitelerine gelen trafiğinin %53’ünün organik aramalardan geldiğini göstermektedir. Yani birçok durumda kullanıcılar arama sonucu sayfasında (SERP) ilk çıkan internet sitelerine tıklamaktadır. Haliyle bir web sitesinin yapılan aramalarda üst sıralarda yer alması kritik öneme sahiptir.

Organik Arama Sonuçları Nasıl Sıralanır?

Her arama motoru farklı bir dinamiğe sahiptir. Her ne kadar Google yapılan aramaların %90’ını gerçekleştirse de Yahoo, Bing, Yandex, Duckduckgo gibi diğer arama motorları da milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Linki tıklayarak en popüler arama motorları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Her arama motorunun sıralama algoritması farklı olduğu için organik arama sonuçları da farklılık arz etmektedir. Ancak tüm arama motorları temelde üç noktayı ele alır:

  • Sayfanın aranan anahtar kelimeyle ne kadar ilgili olduğu,
  • Sayfanın diğer sayfalardan ne kadar referans aldığı,
  • Sayfanın bulunduğu internet sitesinin ne kadar güvenilir olduğu.

Bu üç faktör, arama sonuçlarının listelenmesinde temel noktaları oluşturur. Ancak tabi ki her yiğidin kendnie göre bir yoğurt yiyişi mevcut. Söz gelimi son yıllarda Google arama motoru bir sitenin açılış hızına ve kullanıcılara yaşattığı deneyime de oldukça önem veriyor. Kullanıcılara yaşattığı deneyimi ölçümlerken de tabi ki kendi ürünü olan Google Analytics verilerinden faydalanıyor.

Organik Arama Sonuçlarından Nasıl Daha Yüksek Sıralama Elde Edilir?

Bazı adımları atarak organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralama elde etmek mümkün. Özellikle bu husus ile ilgilenen hizmet dalı Arama Motoru Optimizasyonu adı verilir. Daha yüksek sıralama, sayfanın daha fazla ziyaretçi çekmesi anlamına gelir. Daha fazla ziyaretçi de daha fazla gelir elde etmek…

Öte yandan, defalarca tekrar ettiğimiz üzere, arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılması değil, tüm sitenin arama motorlarının talep ettiği standartlara getirilmesine yönelik detaylı bir çalışmadır. Stratejik bir pazarlama planı doğrultusunda gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı siteye daha çok odaklı ziyaretçi almak ve sitede gezinen tüm potansiyel müşterilere en iyi deneyimi yaşatmak dolayısıyla üst sıralarda kalıcı olarak listelenmektir.

Artık oldukça hızlı bir biçimde bir web sitesi edinebilirsiniz. Ancak edindiğiniz web sitesi ile hedef müşterilerinize ulaşmak farklı bir çalışma gerektirir. Bugün, site içi, site dışı ve teknik optimizasyon çalışmalarından oluşan kapsamlı bir SEO çalışması bile rekabetçi sektörlerde yeterli olmayabiliyor. 

Kullanıcıların bir ihtiyacına cevap veren, kaliteli içerik sayfaları ile sitenizi beslemediğiniz sürece, yani nitelikli bir içerik pazarlaması faaliyeti yürütmediğiniz sürece kalıcı başarı elde etmeniz zor. 

Organik Arama - Organik Trafik Artışı

Referans sayfalarımızdan inceleyebileceğiniz birçok örneğimiz mevcut. 0’dan milyonlarca ziyaretçiye ulaşan müşterilerimiz, yanlış duymadınız, 1 sene içerisinde milyonlara ulaşan müşterilerimiz tabi ki yüzlerce hatta binlerce kelimede ilk sayfada yer alıyor. Ancak organik aramalardan gelen bu başarı sadece kapsamlı bir SEO çalışması ile değil, içerik pazarlama hatta sosyal medya yönetimini de kapsayan bütünleşik dijital pazarlama faaliyetlerimiz ile geliyor. Organik aramalara cevap vermek, siteye sadece birkaç kod eklemek, birkaç referans sitesi edinmek (backlink), birkaç metni düzeltmek ile mümkün değil. İşte bu yüzden stratejik bir pazarlama planı hayati önem arz ediyor.

Bugün Türk Ticaret Bakanlığı ve İTKİB ile yürüttüğümüz projelerdeki pazarlama planlarımız frima başına yüzlerce sayfadan oluşuyor! Bu yüzden de hiçbir başarı tesadüfen gerçekleşmiyor!

Unutmayın, Mediarossa Dijital Pazarlama Ajansı olarak, kurulduğumuzdan beri, birçok müşterimizi yüzlerce, hatta binlerce kelimede daha görünür yaptık; web sitelerine aldıkları odaklı trafiği kat kat arttırdık. Dijital Pazarlama Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak hemen dijital pazarlama uzmanlarımızla iletişime geçin.