pexels-lisa-fotios-1092644
/

Sosyal Medyada Videonun Önemi

Sosyal medyanın en kolay ve keyifle tüketilen paylaşım formatı elbette ki videolardır. Önceleri video denilince akla ilk gelen platform Youtube iken; son zamanlarda Instagram, Tiktok gibi sosyal medya uygulamalarının öne geçtiğini görüyoruz. Yapılan pek çok araştırma da gösteriyor ki kullanıcılar video içerikleri keyifle tüketiyor. Bazen sosyal ağlarda vakit geçirirken ne kadar çok video izlediğimizin farkına bile varmayız. Bunu bilen sosyal medya kullanıcıları, hedef kitlenin zevklerine göre videolar üretmeyi ilke edindi. Özellikle 2019’dan itibaren pandeminin değiştirdiği alışkanlıklarımız video izlenme sayısını ciddi oranda arttırdı. Kullanıcılar sadece sıradan kişilerin değil, marka ve şirketlerin de sosyal medya içeriklerinde video görmekten hoşlanıyor. Peki, neden sosyal medyada videonun önemi bu kadar arttı? Sosyal medyada videolar nasıl olmalı?

  1. Sosyal medya videoları kolay tüketilir: Video formatının en önemli özelliği izleyicinin büyük çaba harcamadan içeriği tüketebilmesidir. Videolar hem göze hem kulağa hitap ettiği için anlamak daha kolaydır. Fotoğraf ve yazıdaki gibi yoğun odaklanma gerektirmez.
  2. Mesajı hızlı iletir: Videolar, kullanıcı tarafında olduğu kadar uygulama algoritması tarafından da sevilir ve daha fazla kişiye gösterilir. Instagram’daki IGTV ve Reels özelliğiyle kısıtlı süre içinde izleyiciye dilediğiniz mesajı verebilirsiniz.
  3. Etkileşimde önemli rol oynar: Yapılan birçok araştırma sonucu göstermiştir ki video paylaşımına dayanan içerikler diğerlerine göre daha fazla görüntüleniyor. Bu maddeyi kanıtlayan bir örnek, Tiktok uygulamasının küresel çapta önemli bir konuma gelmesidir. Uygulama ilk piyasaya sürüldüğünde gençlerin eğlence aracı olarak düşünülürken; günümüzde pazarlama ve reklam stratejilerinde hedef mecralar arasında her zaman yer alır düzeye gelmiştir.
  4. İyi bir tanıtım ve reklam aracıdır: Video hızlı ve kolay tüketilir, yoğun mesajları kolayca hedef kitleye taşıyabilir. Bu önemli özellikleri nedeniyle kişilerin ve işletmelerin sosyal medya yönetimi yapılırken tercih ettiği bir paylaşım türüdür. Videolar ile ürün ve hizmet pazarlamak oldukça elverişlidir. Satılan şeyin tanıtımının dışında markanızın tanıtımı ve iyi itibar çizmek için de sosyal medya videoları tercih edilir.
  5. Anında çekim gücüne sahiptir: Video paylaşımlar ön izleme özelliği nedeniyle kullanıcıda merak uyandırır. İlgi çekici bir video kapak görseli ve sonrasında videodan gösterilen kısa bir kesit izleyiciyi yakalamaya yetiyor.

Sosyal Medyada Videolar Nasıl Olmalı?

Sosyal medya hesabınızı yönetirken, video içerikleri doğru şekilde kullanırsanız, başarılı bir yükseliş yakalayabilirsiniz. Öncelikle videolarda ışık, açı, ekipman gibi görüntü kalitesini etkileyen unsurlara dikkat edilmelidir. Bundan başka dikkat edilecek kısım kurgulama şeklinizdir. Video, dikkat çekici akışta ve geçişleriyle kullanıcıları izlemeye teşvik edecek şekilde kurgulanmalıdır. Gerekirse arka plana müzik ekleyerek videoları daha keyifli hale getirebilirsiniz. Video içeriklerde özgünlük çok önemlidir. Birbirinin kopyası akım videoların çok izlendiğini düşünebilirsiniz fakat kendine özgü içeriklere sahip sosyal medya hesapları daha akılda kalıcı olmaktadır.